HOTDOGGazdaságA lakásbiztosítás váltás menete: mikor és hogyan lehet váltani?

A lakásbiztosítás váltás menete: mikor és hogyan lehet váltani?

Bár sokan azt hiszik, a lakásbiztosítást nem csak évente lehet lecserélni. Sőt, érdemes gyakran felülvizsgálni, főleg akkor, ha jelentős változás következik be az életünkben. Ez lehet egy költözés, egy felújítás, egy bővítés, bármilyen lényeges átalakítás vagy egy nagyobb tárgy beszerzése. Aki rendszeresen ellenőrzi az aktuális ajánlatokat, annak sokkal kedvezőbbek lesznek a havi díjak, ami jobb feltételeket is jelent. Mielőtt azonban valaki váltani akarna, nem árt pár dolgot fontolóra venni.

Hogyan igazodhatunk el a biztosítások útvesztőjében?

Mindenekelőtt tudni kell, hogy mit jelent a biztosítási összeg és mi alapján határozzák azt meg. Ez a biztosítási kötvényben feltüntetett maximális összeg, amit a biztosító a káresemény bekövetkezését követően kifizethet a szerződő fél számára. De tudni kell, hogy csak fizethet, nem kötelessége, legalábbis a kizáró okok esetén. Erről sem szabad megfeledkezni a lakásbiztosítás váltás előtt. Nem mindegyik biztosítónál számít ugyanaz kizáró oknak, nem mindegyik téríti ugyanazokat a károkat és persze nem is megegyező összegben.

 

További lényeges tudnivaló, hogy mit jelent az alul- és a túlbiztosítás, valamint, hogy mi is az a többszörös biztosítás. Kezdjük utóbbival. Ha például valaki társasházba él, akkor tisztában kell lennie azzal, hogy annak biztosítása mire terjed ki, hiszen felesleges ugyanazt a sajátunkra is megtenni, a biztosítók nem fizetnek mind a két esetben.

 

Ami a túlbiztosítást illeti, itt ha magasabb összegre becsüljük az ingatlant, a vagyontárgyainkat, mint amennyi a valódi értékük, akkor nemcsak drágább lesz a fizetendő díj, de azt nem látjuk viszont. A biztosító kizárólag azt a költséget téríti meg, amennyibe az adott dolog kerülnie újonnan.

 

Az alulbiztosítás pedig azért problémás, mert ha az adott vagyontárgy új értéke magasabb, mint a szerződésben leírt összeg, akkor a kárt csak arányosan térítik meg, olyan mértékben, amennyit a biztosítási összegként fizetünk. Ez azt jelenti, hogy nem fogjuk tudni újjáépíteni az ingatlant, kijavítani a hibákat, legalábbis nem a biztosítási pénzből, hiszen az nem fogja fedezni a károkat.

Mikor érdemes váltás mellett dönteni?

Amikor úgy döntünk, hogy valamilyen oknál fogva másik biztosítóhoz szeretnénk menni, akkor tisztában kell lenni azzal, hogy a mostani szerződésnek mikor van a fordulópontja, mikor tudjuk azt felmondani. A határozatlan időre kötött, lakásbiztosítást nem lehet akármikor leváltani, minden esetben meg kell várni az évfordulót. Emellett lehetőség van még minden év márciusában, írásban, indoklás nélkül megtenni a felmondást, mindezt költségmentesen. De csak ez a két időpont áll rendelkezésre.

Mire figyeljünk, ha lecserélnénk a lakásbiztosításunkat?

Mielőtt biztosítót váltanánk, tudni kell, ha más szerződésekkel is rendelkezünk az adott cégnél, akkor valószínűleg nagy kedvezményt kapunk mindegyik biztosításra. Ha tehát mégis váltunk, akkor előfordulhat, hogy a költségek megemelkednek. Ugyanakkor gond lehet a hűségidőszak is, ugyanis akkor ennek ellenére vált, annak vissza kell fizetnie minden kedvezményt, mielőtt cserélhetne.

 

Ügyintézést igényelhetünk akkor, ha hitel esetén hitelbiztosítéki záradék van bejegyezve. Ekkor az új szerződésre csak fel kell vezetni a meglévő hitel adatait, valamint ha minden dokumentum megvan, akkor az új papírokat el kell juttatni a banknak, hogy tudjon róla. A váltáshoz kelleni fog az ingatlan címe, a helyrajzi száma, a tulajdonos, a szerződő személyes adatai, a biztosítandó vagyontárgyak értékének meghatározása, valamint a pontos lista, hogy mi található a házban.

 

Lényeges kérdés lehet még, hogy milyen gyakran akarjuk fizetni a díjakat. Itt négy lehetőségünk van: havonta, negyedévente, félévente vagy pedig évente. Minél ritkábban fizetünk – tehát például egy éves biztosítás esetén -, annál nagyobb kedvezményt kaphatunk. De persze ez rengeteg dologtól függ, többek között a kiegészítő szolgáltatásoktól, valamint a biztosítandó ingatlan értékétől.

 

Ha itt az ideje a váltásnak, akkor alaposan gondoljuk végig, hogy melyik céget választjuk. Ahogy említettük, ha át szeretnénk vinni például egy olyan társasághoz a lakásbiztosítást, ahol más szerződéseink is vannak, akkor várhatóan nagyobb kedvezményt kapunk a biztosítási díjakból.

KAPCSOLÓDÓ ÍRÁSOK

Legnépszerűbbek